Galeria sztuki "W drukarni"
galeriasztuki@katowicka.pl

Sztuka potrzebuje przestrzeni, a przestrzeń - sztuki!
To zdanie najlepiej wprowadza nas do galerii „W drukarni”, która wraz z Muzeum Archidiecezji Katowickiej tworzy wyjątkową przestrzeń sztuki, jakiej dotąd nie było na mapie Katowic.
Siedziba galerii mieści się w pomieszczeniach o charakterze postindustrialnym. Jeszcze kilka lat temu pracowały tu maszyny drukarskie i „do życia” budziły się kolejne publikacje Księgarni św. Jacka. Dziś to miejsce, dotychczas serce sztuki drukowanej, po restrukturyzacji księgarni, zmienia swój charakter, ale nie cel. Nadal ma być strefą wyrażania tego, co drzemie w człowieku. Tym razem ma służyć ukazaniu piękna i wrażliwości ludzkiej duszy, wyrażonej nie tylko pędzlem. Galeria „W drukarni” prezentuje dzieła artystów: malarzy, rzeźbiarzy i twórców szeroko pojętego art.
Tutaj, zgodnie z koncepcją galerii, dochodzić będzie do spotkania sacrum i profanum, sztuki religijnej i kościelnej – podwalin europejskiej art - z tą pozareligijną, tworzoną przez wieki, aż po współczesną. Tak nakreślona wizja sprawia, iż nie ma tu ograniczeń tematycznych czy czasowych. Przestrzeń Muzeum Archidiecezjalnego może stać się punktem wyjścia do osobistej refleksji, a koneser sztuki znajdzie nie tylko takie dzieła, jak: „Przekazanie kluczy św. Piotrowi” (szkic Rafaela Santi) czy „Pieta z Ruptawy”, ale również współczesną, często niedocenianą sztukę sakralną.
Bogate zbiory, które - mamy nadzieję - wzbudzą Państwa zainteresowanie, w dużej mierze obejmują dzieła sztuki zgromadzone w galerii założonej w 1985 roku przez Bożenę i Jana Kukuczków w Istebnej. Przez lata ich kolekcja wzbogacała się o kolejne dzieła artystów polskich i zagranicznych. „Widzimy tu różnorodność postaw twórczych, warsztatów, indywidualności - dzieła tchnące pięknem, których nie da się zdefiniować ani zaszufladkować, bo są potrzebą na co dzień do rozbudzania wyobraźni, prowokowania do refleksji z uwrażliwianiem na piękno natury” – napisał o kolekcji Kukuczków polski malarz współczesny - Stanisław Mazuś.GALERIA SZTUKI "W drukarni"
ul. Wita Stwosza 11
40-042 Katowice

+48 32 201 75 99

Jak do nas dojechać

GODZINY OTWARCIA
wtorek - piątek: 8.00 – 16.00